Zastosowanie

Do przyklejania płyt styropianowych na podłożach mineralnych oraz do zatapiania siatki zbrojącej w systemach ociepleń budynków.

Rodzaj podłoża

Tynki cementowe, cementowo-wapienne, wapienne. Mury z cegieł i pustaków ceramicznych, silikatowych, bloczków z betonu komórkowego i inne, powierzchnie betonowe, warstwa styropianu w systemie ociepleń.

Przygotowanie podłoża

Dla przyklejania płyt styropianowych
Powierzchnia podłoża powinna być sucha, czysta, trwała i nośna. Nowe tynki i betony powinny być związane i wysezonowane. Tynki osypliwe, popękane i „głuche” usunąć, szczeliny rozkuć. Ewentualne ubytki i nierówności uzupełnić. Mocne tynki oczyścić z łuszczących się warstw malarskich i zanieczyszczeń. Podłoża nasiąkliwe należy pomalować gruntem uniwersalnym CEMEX CX-G120.

Dla zatapiania siatki na styropianie
Powierzchnia styropianu powinna być sucha, czysta, trwała i nośna. Ewentualne szczeliny między płytami wypełnić odpowiednio dociętymi paskami styropianu. W przypadku nierówności styropianu lub zniszczenia warstwy wierzchniej przez promieniowanie słoneczne UV (żółty nalot), powierzchnię przeszlifować tarką metalową lub pacą z papierem ściernym. Nie pozostawiać wystających elementów łączników.

Sposób użycia

Przyklejanie płyt styropianowych
Zaprawę klejową nakładać kielnią w formie placków i pasma obwodowego na płytę styropianową lub cienką warstwą przy pomocy pacy zębatej. Płyty styropianowe przykładać do ściany lekko je dociskając. Po przyklejeniu płyt, w ciągu 10 minut można jeszcze dokonać korekty ich położenia. Czynności przyklejania płyt należy wykonać w czasie nie dłuższym niż 20 minut od nałożenia zaprawy klejowej na płytę. Do kołkowania styropianu należy przystąpić najwcześniej po 1 dniu, a do zatapiania siatki po 3 dniach od przyklejenia płyt.

Zatapianie siatki
Na przyklejone płyty, zaprawę klejową nałożyć pacą stalową gładką i wyrównać pacą zębatą. Następnie nałożyć siatkę i wcisnąć ją pacą w warstwę zaprawy klejowej tak, aby siatka nie była widoczna. W razie potrzeby nanieść kolejną warstwę zaprawy klejowej. Po całkowitym wyschnięciu zaprawy klejowej (po minimum 3 dniach), można przystąpić do dalszych prac.

Dane techniczne

Skład: mieszanina cementu i piasku oraz dodatków mineralnych i domieszek
Gęstość nasypowa ok. 1,5 kg/dm3
Właściwa ilość wody od 5 do 6 dm3/25 kg
od 0,22 dm3/kg
Gęstość objętościowa zaprawy 1,6 kg/dm3
Konsystencja 8,5±1 cm
Przyczepność do betonu ≥ 0,25 MPa
Przyczepność do styropianu ≥ 0,08 MPa lub zniszczenie
w styropianie
Czas zużycia ok. 1 godz.
Czas zdolności do przyklejania od
położenia w cienkiej warstwie
20 min
Wydajność ok. 15 dm3 z 25 kg
ok. 0,75 dm3 z 1 kg
Zużycie przy klejeniu płyt od 3 do 4 kg/m2
Zużycie przy zatapianiu siatki od 3,5 do 4,5 kg/m2